Iontový nápoj by mal byť povinnou športovou výbavou. Zaisťuje pitný režim športovca, dodáva energiu, vitamíny a minerálne látky (ionty), ktoré počas výkonu strácame. Naviac je iontový nápoj optimálny z hľadiska vstrebávania… avšak za predpokladu, že ho správne nariedite.
Mnoho športovcov v riedení iontového nápoja chybuje. Či už z neznalosti, zlých odporúčaní, či snahy ušetriť a prášku použiť čo najmenej. Pritom iba kvalitný ionťák so správnym riedením nám môže pomôcť pred, počas aj po výkone.
Hypotonický alebo isotonický?
Na etikete iontového nápoja Enervit G sport si môžete prečítať o hypotonickom alebo isotonickom nápoji. Tieto dva pojmy udávajú hustotu.
Isotonický nápoj je rovnako hustý ako krvná plazma, hypotonicky je redší. Nakoľko sa telo počas výkonu potí a pot je hypotonický, tak aby sme minimalizovali príznaky zahustenia vnútorného prostredia organizmu, odporúčame zvoliť hypotonické riedenie nápoja (v prípade Enervit G sport je to 15 g prášku na 500 ml vody).
A práve tu sa niektorí športovci dopúšťajú častej chyby – na tréning toto riedenie dodržujú, možno niekedy volia ešte redšie nápoje, aby im ionťák dlhšie vydržal, no pred závodom majú pocit, že väčšia dávka iontového nápoja bude znamenať aj viac energie a teda lepší výsledok.
No opak je pravdou a teda „blato“, ktoré si do fľaše namiešajú, nielen že ťažko uhasí pocit smädu, no súčasne vyvolá „poplach“ vo vnútri organizmu s cieľom stiahnuť vodu z končatín, aby sa prijatá „tekutina“ nariedila a umožnilo sa tak jej vstrebanie. Odvodnenie v perifériách však vyvolá kŕče a môže spôsobiť až kolaps organizmu, zvlášť potom v horúcich a extrémne vlhkých podmienkach.